װיקיפּעדיע:קאווע שטיבל/יאנואר ארכיוו 2008

פֿון װיקיפּעדיע
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app file-manager.png ארכיוו פון װיקיפּעדיע:קאווע שטיבל  
2005 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2006 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2007 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2008 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2009 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2010 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2011 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2012 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2013 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2014 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2015 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2016 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2017 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער
2018 יאַנואַר פֿעברואַר מערץ אַפריל מײַ יוני יולי אױגוסט סעפּטעמבער אָקטאָבער נאָװעמבער דעצעמבער

איינער וואס רעדט נישט אידיש וויל אינפארמאציע איבערן אידישן וויקיפעדיע[רעדאקטירן קוואַלטעקסט]

שלום רב, אני עיתונאית של חדשות הוט בירושלים. איני קוראת מילה ביידיש... ברצוני לקבל מידע על וויקיפדיה ביידיש. אשמח לדבר עם היוזמים של המיזם ביידיש. מי גולש ביידיש? מי הגה את הרעיון?

אנא חזרו אלי, או הפנו אותי למקום הנכון, חמוטל חדשות הוט 052-5667938 hamutals@iba.org.il

שלחתי לך כמה לינקים. תודה--יודל 16:25, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
מאחר ותוכנית הויקיפדיה הוא רב לשוני, הרעיון לפתוח תוכנית כזו בשפת היידיש הועלה באופן טבעי מאליה. אינני יודע מי בדיוק הגה אותה, אך נראה שההוגה אינו לוקח כבר חלק בהתפתחותה. הפעילויות בוויקיפעדיע שלנו אינן יציבות. ישנן תקופות בהן ישנם מספר רב יותר של פעילים וישנן תקופות בהן הפעילויות זניחות יותר. גם ישנה חוסר יציבות מבחינת אופן הכתיבה. ישנם חברים אשר דורשים לכתוב ביידיש אמריקאית המקובלת בקהילות החסידים בארה"ב (מעורב עם אנגלית) וישנם חברים אשר מעדיפים לכתוב יידיש אוטנטית. עקב חילוקי דעות אלו אנו סובלים פי שניים כי גם יידישיסטים וגם חסידים־מארה"ב נמנעים מלכתוב אצלינו. ►רוני◄ 17:39, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
רק להוסיף המציאות הוא בדיוק הפוך, דוקא משום שאין פרצופוהן שוות אין דעותיהן שוות, וזה כמו 'קנאת סופרים תרבה חכמה' שכל אחד רוצה ליטול חלק בהפראיעקט כמו שהוא מדבר יידיש, ולבסוף היום בדרך כלל החרדים ידם על העליונה משום שהיום אין בכלל הרבה דוברי אידיש שהם אינם חרדים, כולם יודעים שרוב דוברי השפה היום הם ברובם רק החרדים מארה"ב. גם בין הראשונים והוויתיקים שהיה אקטיווים פה נמצא כבוד חברינו לערי ריינהארט שהוא המשמתש היותר חשוב והוותיק בינינו, והוא דוקא יהודי לא חרדי בכלל, שגר במינכן גרמניה והוא אומר מפורש שהוא לא מדבר יידיש בכלל אבל כותב הרבה בענינים של הסיסטעם בטעכניק וגם מחזק כותבים חדשים להישאר פה ולכתוב.--יודל 17:49, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
יש לציין שהאורטודוקסים שאינם תומכים באקדמיה (ובלשנות) הקימו אנציקלופדיה מצונזרת אידישע וועלט, אך מאחר והוויקיפעדיע הינה אנציקלופדיה חופשית ומודרנית ראוי לה לצעוד אחר היידיש המקובלת באקדמיה על פי כללי המכון ייווא ועל פי היידיש הנכתבת בספרות המודרנית. אך לצערינו ישנם אנשים הסובלים מפיצול אישיות ודורשים בתוקף לשלב את המודרניזציה עם השמרנות שלהם על פי הדרך שלהם. (אגב שלא תחשבי לרגע שמשתמש יודל קנאי לדרך החרדי, הוא זה שמילא את הוויקיפעדיע בתמונות פורנוגרפיות) ►רוני◄ 18:02, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
אני לא מילאתי את הוויקיפעדיע בפארנאגראפיע, זה הוצאת שם רע לשמה. בינתים אין מי שיעמוד בפני הרוני הזה להשתיק אותו אבל בעזרת ה' יבוא יומו... לגופו של ענין הוויקיפעדיע באידיש הוא בכלל לא חילוני או דתי, זה שייך להציבור, ולהרוב שבו, ומי הרוב של הציבור דוברי אידיש בימינו. לך תשאל כל ילד ויודע לענות שזה החרדים מארצה"ב, החרדים השמרנים יותר מדי בכלל לא משתמשים באינטערנעט. ואין להם פראיעקט חלופי להוויקיפעדיע, כמו שהדעילי איד זה סתם אתר של חדשות, כמו כן האתר של הרוני הזה בשם 'אידישער וועלט' זה גם כן אתר פרטי ואינו מתימר להציג אנציקלופדיה בכלל. וויקיפעדיע לא שייך לאף גוף אחד, ובודאי לא להייווא שבזמנינו הם בכלל לא אקטיווים בעניני השפה של אידיש. זה סתם הוצאת שם רע על קהילה פה, אין אף אחד פה חלילה וחס שרוצה לכוף 'שמרנות' פה על 'מודרנזיה' המשתמש רוני הוא ידוע כאיש שכל הזמן רוצה לעשות וויכוחים ומחלוקת כאילו יש אנשים פה שהם לא טובים חס ושלום, (ואם אתה רוצה לדעת הסיבה לזה אני אדבר ישר ממנו באימעיל) אתה יכול לשאול את המשתמשים של ויקיפדיה העברית כמו דרור K ודעניW או הארל שהם גם מנהלים שלנו אודות הרוני הזה. המשתשמם של וויקיפעדיע באידיש ובכל השפות הם רובם ככולם אנשים טובים מאוד שבליבם רוצים להרבות דעת בעולמם ולכתוב אנציקלפדיה חופשית בהשפה שלהם זה היסוד של כל הוויקיפעדיע שהכותבים רוצים רק את הטוב.--יודל 18:13, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
אתייחס רק על מה שכתב ידידי יודל אודות פעילות היידיש בקרב האקדמאים. כיום ישנם עשרות (אם לא מאות) מפעלים אקדמאיים שפועלים ומתמחים בשפת היידיש בכל העולם אם בהעברות קורסים ללימודי יידיש אם בלימוד תרבות וספרות יידי. יש אמנם מגוון רב של ניבים לשימוש ביידיש כשפת דיבור, אך בכתיבה ישנו הסכמה אחד בין כל דובריה. (מלבד בחלק מעיתונות החרדית בארה"ב אשר כותבים את השפה ללא כללים מוגדרים, קרי, מאות גירסאות של אופן כתיבה) ►רוני◄ 18:25, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
למה שכתב רוני שיש היום עשרות אם לא אחדות קורסים באידיש... זה צחוק לעומת המאה אלפים חרדים שמשתמשים בשפה הזה כשפת האם שלהם וחיים בזה כל היום ואידיש הוא השפה הראשונה שלהם. זה מגוחך לחשוב שאנציקלופדיה חופשית ופתוח יהיה נכתב על ידי כמה סטודנטים שלמדו קורס קצר באיזהו שפה לא שלהם, כנגד מאות אלפים שמדברים השפה כל היום. המציאות הוא שאין היום חילונים שמדברים אידיש בשפה הראשונה שלהם וכן אין כיום שום ארגון שמשתמש באידיש כמו החרדים. אז כל השטיות שאידיש הוא שייך רק לקבוצה אחד זה צחוק ואין לזה רגלים. הוויקיפעדיע בשפת האידיש שייך רק לדוברי השפה של היום וזה ברובם חרדים מארצה"ב--יודל 18:31, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)
גם החרדים מארה"ב מודעים לכך שכשאשר הם קוראים ספרים מדעיים או מודרניים ביידיש הם יתקלו ביידיש מודרנית ולא ביידיש של הצאינה וראינה. (יש לציין כי החרדים בעצמם מתנגדים בכל תוקף בכתיבת מאמרים מהסוגים שיש בוויקיפעדיע בהיימישע יידיש וכי משתמש יודל חריג בדעותיו) ►רוני◄ 18:40, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)

חמוטל, נראה לי שכבר קלטת מה הולך פה. תהיה לך כתבה משהו משהו ;-) 84.109.15.59 18:50, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)

וגם החילונים מודעים לכך שכאשר הם קוראים ספרים של השפה האידיש של היום, הם יתקלו אידיש חרדית ולא דייטשמעריש, ולגבי מה שרוני מתימר עכשיו לדבר בשם החרדים, זה ליצנות, משום שהוא כל הזמן אומר שהוא לא חרדי ואני אומר שאני כן חרדי. אז מי יכול לדבר בשם חרדים? חילוני או חרדי? אני לא מדבר בשם אף אחד אני רק אומר שרוב דוברי אידיש הם חרדים אז אי אפשר לקבל מה שהרוני הזה רוצה כל הזמן לכוף על הרוב איזהו ענין. היידיש של היום הוא אידיש של ארצה"ב. נקודה אמיתי שאי אפשר בכל הכוחות שבעולם לזוז ממנו. ואם אתה רוצה לדעת למה כל הזמן הרוני הזה מתעקש לעשות כאן דיקטטריה לכוף את ליצנתו על הקהילה שלנו, אני אתן לך את כל הסיפור הזה של הרוני, באימעיל פרטי. פשוט אני לא חושב שהוא כה חשוב, ליתן לו את הצומת הלב על מעשיו הטובים, על גבי האנציקלופדיה החופשית והפתוח באידיש הכה אהוב עלי. נא לדעת שאני אוהב ומאוד מכבד הטוב של הרוני הזה אני אומר כל הזמן שהוא המשתמש היותר חשוב אחרי, וגם הוא אומר את זה שאני המשתמש החשוב ביותר פה ראו על גבי דף שיחתי השיחה הראשונה אני פה יחד איתו ואנחנו עסוקים לשמור מפני וונדליזם ושאר בעיות נא לא לתרגם את שיחתי לרוני למשהו בוז או חלילה שנאה הפוך אני ורוני הם המשתמשים הכי וותיקים שיש פה--יודל 18:43, 27 יאַנואַר 2008 (UTC)

אני חושב שהיא ביקשה שמי שרוצה להתראיין ולספר לה קצת על הפעילות פה וכו' יצור איתה קשר באי-מייל או בטלפון ולא לקבל את כל הוויכוחים הישנים שלכם מתחת להודעה שלה. אתם ךלא יכולים להפסיק להתווכח לרגע? אולי זה בסדר שהיא תראה שביידיש ויקיפדיעא רק מתווכחים ולא כותבים ערכים. על החתום - עמית מהויקיפדיה בעברית 09:57, 28 יאַנואַר 2008 (UTC)

הוויקיפעדיע שלנו היא בת כ-3 אנשים בכל תקופה נתונה כך שטרול אחד (קבוע) הוא כמו שהיו שליש ממשתמשי ויקיפדיה העברית טרולים. האם אתה חושב שהמיזם שלכם היה מחזיק לרגע? כל מי שעבר אצלינו הכיר בטרול הידוע כטרול ללא עוררין ורובם ככולם לא החזיקו איתנו מעמד בגללו. שלא תחשוב לרגע שיש כאן ויכוח בין דתיים לחילונים, הויכוח היא רק בין הטרול לקהילה. אין מה לכתוב על הוויקיפעדיע שלנו מלבד זאת שהוויקיפעדיע מוכיחה על כך שיידיש היא שפה נכחדת ואף אחד לא שם לב אליה... ►רוני◄ 00:48, 29 יאַנואַר 2008 (UTC)
היסוד של הוויקיפעדיע, בכל השפות, האו שכל אחד רוצה לעשות טוב, כל משתמש אין לו שום אינטרס נגטיוי, רק פוזיטיוי, אנחנו מאמינים בכל משתמש שאין לו שום רצון לעשות רע רק טוב. אנחנו לא מכירים באף משתמש שהוא טרול, רק אם עושה וואנדאליזים בפירוש לאחר התראות ואזהרות נחסם. מי שצועק טרול על אחרים הוא טרול, מפני שעובר על ה'פוליסי' והיסוד הראשונה לדון את כל אחד לכף זכות. המשמעות של טרול במילון, הוא: מי שלא איכפת לו על האתר הזה רק אינטערעס צדדי, רוב פעמים לכתוב 'ספאם' מאתרים אחרים. וזה ש'רוני' צועק לכל עבר על אחרים שהם טרולים, או שהם אנשים רעים שממלאים פה בפורנוגרפיה, וכל מיני לשון הרע ורכילות על משתמשים יקרים אחרים, מראה לכוארה שאין לו אינטרס ישר להמקום הזה, הוויקיפעדיע באידיש, וזה אולי מסביר למה הוא מדבר מהאתר שלו אידישער וועלט פה, זאת אומרת שהוא פה רק לקשקש מהאתר הנבזי שלו פה.
אני חוזר ומשנה עוד הפעם אני לא מאמין בכלל שרוני הוא באמת טרול או וונדאל ח"ו, אע"פ שהוא עושה את כל זה. אני מכבד ומוקיר ואוהב אותו בכל ליבי ונפשי. אין שום אחד, אחרי, שעשה כל כך הרבה להוויקיפעדיע האידיש כמו רוני! אז למה הוא כותב דברים קשים כאלו? זה אני רק אתרץ בפרטי באימעיל, פה על גבי דפי הוויקיפעדיע האידיש אני לא אכתוב שום דבר כנגד רוני ח"ו. והסיבה למה רוני עושה השטיות שלו זה לא רע בכלל יש בזה טובה.
לגופו של ענין, אני לא יודע אם תחת השלושה הניקים עומד איש אחד או יותר אנשים, אבל זה אני כן יודע שיש לנו יותר מארבעה אלפים ערכים, שזאת הוויקיפעדיע היחידה מבין כל 300 שפות שיש לו כל כך מעט משתמשים וכל כך הרבה ערכים. אז זאת אומרת שיידיש זה שפה חי ולא נכחדת בכלל. הסיבה למה יש כל כך מעט משתמשים מאוד פשוטה: משום שרוב דוברי השפה הם חרדים מאוד דתיים, ואסור להם להשתמש באינטערנעט מכוח דת הסגורה מהשפעת חיצוניות. אבל יש לנו פוטנציאל אדיר בעזרת ה' משום ש'דעת' הוא דבר מאוד חשוב בדת ובבוא הזמן יהיה הרבה דתיים שישתמשו בהוויקיפעדיע לכלי להרבות דעת ה' על כל פני תבל בכל השפות שבעולם, עד כי מלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים, שזה הנבואה המקראית לסוף הגלות ולימות המשיח במהרה בימינו אמן.--יודל 10:49, 29 יאַנואַר 2008 (UTC)
לכל משתמש יש זכות משלו לתרום לוויקיפעדיע על פי האינטרסים האישיים שלו, אין לי שום בעיה עם זה שמר יודל רוצה לפקוח את עיניהם של החרדים בדעות חיצוניות, או שאנוכי רוצה להחיות את היידיש על ידי כתיבת ערכים על מושגים חדשים ומודרניים וכיו"ב. הבעיה היא אחרת וכנ"ל :) ►רוני◄ 16:08, 29 יאַנואַר 2008 (UTC)
ברוך ה' יש לי זכות שה'רוני' הזה מאשים אותי בכל מיני 'עבירות' שבעולם, קודם אני ממלא פה בפורונגרפיה, אחר כך אני פה 'טראל ידוע' ואחר כך אני דוקא פאנאטי שרוצה להרבות דעות פאניטיות פה, ואחר כך הוא שכל הזמן אומר שהוא חילוני... מאשים אותי בהפצת 'חכמת חיצוניות'. ועוד לא מתבייש להתבכיין שידיש היא שפה מוכחדת שלאף אחד לא איכפת ליה מזה... אז האמת הוא שעוד ניק הקרוב לרוני נחסם אתמול שמו גרשון הנביא בדיוק על העבירה הזאתי לתקוף חברים כמו רוני, זה מה שרוני והחברים שלו עושים כל היום רק לתקוף את יודל, וחבל שיש להם כל כך הרבה אנרגי' וכוח לעשות דברים טובים. החסימה ממנהלינו החשוב לערי ריינהארט שהוא בכלל לא מדבר יידיש וגר במינכן ג'רמני' אומרת שכן מתעקסים באידיש וכן איכפת להשפה הקדושה הזו מאנשים שבכלל לא מדברים אותו משום שהם מכירים שבזה השפה 'אידיש' אבותיהם נתנו את חייהם על המוקד באושוויץ. אידיש תחיה לעד ולנצח נצחים וברוך ה' זה הולך ומתרבה כל היום, אצל החרדים. וויקיפעדיע באידיש גם כן הולך ונעשה פופלרי יותר כל היום כפי גידול השפה בין החרדים. רוני כבר היה מנהל וכבר היה ניטל ממנו המנהלות פה בדיוק מעבירות שהוא עושה עכשיו: התנהגות פרעית לנגח חברים פה עוד יבוא יומו! אני יודע שהאשמה הבאה יהיה שאני אנס את בתו... אבל זהו רוני כל הזמן הוא מתבכיין שאני רע... אני חי עם זה. אין לי שום טענות עליו אני מבין ואני אוהב אותו. הוא עושה את שלו ובבוא הזמן הנכון הוא יהיה נחסם אחת ולתמיד בעזרת ה' לא לצער יותר אחרים. יש לנו סבלנות ארוכה אבל כשיגיע הזמן נראה מי שצוחק אחרון--יודל 10:36, 30 יאַנואַר 2008 (UTC)
גרשון הנביא הגזים בכך שהוא ייצר מודל שמתקיף את יודל. למרות שיודל הוא טרול ידוע, אבל הוא לא הורס את הוויקיפעדיע במו ידיו רק תחת אידיאולוגיות. שנית, מאז שיודל הפסיק לכתוב בוויקיפעדיע הוא לא חזר עדיין להתנהג כמו טרול. ►רוני◄ 20:47, 30 יאַנואַר 2008 (UTC)
ברוך ה' אני לא הפסיק ואני לא מפסיק. עד שורני היה המנהל היחיד אין לי את הכוח לכתוב שכל הניקים הוואנדליזם החברים שלו, יותר מעשרים במספר שכבר נחסמו על ידי אחרים ונעזרו על ידו להציק לי. אבל עכשיו אני פה ככשנים קדמוניות, משום שלערי ריינהארט' חוסם כל מי שרוני הזה מחזק את ידיהם לעשות פה חדר ילדים ובעזרת ה' יבוא גם יומו של רוני שהוא יחסם ויפסיק להטריד כל אחד להציק להם ולנגף בהם כמו שהוא עושה בדף הזה בלי שום רחמנות והרגש אנושי.
רוני הזה הוא חכם בדיוק כמו חבריו. כשנתמלא הסאה אי"ה הוא יחסם ואז הוא יתבכיין שלא מבין אנגלית בדיוק כמו שהוא עשה לדעני [1] מלפני שנה לאחר שהתרה בו באנגלית שיפסיק עם שטיותיו, ובדיוק כמו שעשה חבירו אם זה לא בעצמו, גרשון הנביא אתמול כש'לערי' חסם אותו[2].
נא לא לצחוק הרוני הזה כבר אין לו מה לזרוק עלי, קודם אני ממלא פה תמיד בפרונוגרפיה, אחר כך אני חרדי פאנאטי, שכל הזמן רוצה להרבות ולחנך פאנאטיות, אחר כך אני פשוט עובר אל עבירה חמורה לחנך חרדים בחכמת חיצוניות ואחר כך אני 'טרול ידוע' שחברים שלו לא צריכין להציק לי משום שזה בא מאידילוגיות ולא מ....? ואחר כך אני לא טראל ידוע עוד משום שאני הפסקתי לכתוב בעניהים הצרות שלו אני לא כותב כלום.... על כל פנים הוא לא רואה אז הוא חושב שכולם טמבלים ולוקחים את הלוקשן שלו אל פה, אני רק מחכה להאשמה הבאה בכליון עינים... מה עוד עשיתי רע ואני עושה משהו רע אחר עכשיו?
באמת שכל אחד יבין, למה רוני כותב את האשמותיו ומציק לי כמו ילד דווקא בעברית ולא ביידיש פה? משום שהוא חושב ש'לערי ריינהארט' לא מבין עברית, ומפחד מפניו. אני מתרגם את כל זה כל יום ל'לערי' למינכן ג'רמני' ולקורי באס' מהויקיפדיה פונדציה בסן פרנציסקא קוליפורניה, כשיבוא יומו הם יזרקו אותו מפה והוא יבכה שהוא לא מבין אנגלית (ואני יתרגם לו את דבריהם ביידיש). אבל אם אין יראת אלוקים לפחות יש יראה מהמלמד. זה דבר טוב מאוד לילדים האלו. כשיגדל יכיר טובה ל'לערי' ול'דעני' ול'קורי' ולכל אלו הדיילים שאיכפת להם לחסום את הניקים הילדים האלו.
לא ח"ו שהוויקיפעדיע באידיש הם של ילדים רח"ל, אבל אני, - ורק אני, כמו שאתם רואים, - מתייחס להילד הזה. למה? משום שהוא נחמד, ואני אוהב אותו ובאמת אני מכבד אותו על עבודתו הטוב להפראיעקט. עכשיו כשהוא מאשים אותי בכל מיני שטיות, אז כל מילה שלו הוא מקור לנחת בשבילי משום שזה נותן לי הברירה עוד פעם להראות קבל תבל ומלואה שהאידיש וויקיפעדיע הוא הצלחה אדירה שאין כדוגמתה, ממש נס!
וכן זה כמו השפה, שנכתב כמו שמדובר, בעיקר מחסידים יושבי ניו יארק רבתי יצ"ו, אנחנו מקבלים ואוהבים ומכבדים גם האידישטים החילונים אבל מה לעשות הם מיעוט מאוד ולא ניכרים פה בוויקפעדיע. בסך הכול יש אידישיסטים נשבעים היום לא יותר מהמישה אנשים בכל העולם, בוודאי יש רוסים זקנים מאוד, אבל אין להם אינטערנעט לכתוב ערכים לאנציקלופדיה בחינם. וגם יש סטודענטים כנ"ל שיודעים אידיש קצת, אבל השליטה שלהם בהשפה לא נותן להם כוח לכתוב ערכים לאנצקלופדיה בחינם. רק מי שמדבר יידיש כל היום בחייהם, החרדים, יקחו הזמן המיעוט שיש להם לכתוב ערכים. וכל ארבעת אלפים רובם ככולם הם מחרדים. שה' ישלם להם שכרם הטוב. אמת שהרבנים שלנו עוד לא נתנו לנו רשות לכתוב ולהשתמש ב'אינטערנעט' אבל זה שאלה של זמן, העולם כולו חיי היום על גבי אינטערנעט ועל מציאות ששמו אידישער וויקיפעדיע בלמעלה מ4000 ערכים אי אפשר להתווכח.
אי אפשר חלילה וחס להקריב את המידיום הקדוש הזה להילידים שלנו ול'רוני' והעשרים החברים שלו, במיליוני שמותיהם, שכבר נחסמו ברך ה'. אני נתתי להוויקיפעדיע הזה שנים ואלפי שעות, ואין בכוונתי ליליך מפה מכיוון שכמה ילדים אומרים שאני טראל או וואנדאל. זה לא הולך ככה ברוך ה' וויקיפעדיע זה פתוח לכול אחד. ואנחנו מקבלים את כולם בסבר פנים יפות עד שעושים כמו רוני ח"ו להתקיף חברים פה. זה אסור בתכלית האיסור--יודל 10:25, 31 יאַנואַר 2008 (UTC)

כאן סיימתי את דבריי. פשוט תהיה ילד טוב ולא יאונה לך כל רע. אל תעשה דברים נגד הסיסאפס. ►רוני◄ 14:50, 31 יאַנואַר 2008 (UTC)

עכשיו אני ילד... או מי יש לו יותר אצבאות לספור הביזיונות והאקיצים שה'רוני' הזה כבר 'זרק' עלי? עכשיו הוא אומר שהוא ישתק, אבל מסופקני משום שעוד לא קיבלתי את מכנסיו בהפנים שלי. כבר נאשמתי על ידו במליאת כל ערכים בפורונגרפיה, בטראל, בטראל ידוע, בפאנאטי, בחכמת חיצוניות, בילדות... הקיצור הרשימה בעולם לא יגמור. אבל אני מקבל באהבה כל הבזיוות והנגיחות שלו. אם מישהו עושה משהו כנגד מישהוא יש הרבה אפיטרופסים שעושים את עבודתם. אל תדאג, למעלה מעשרים ניקים החברים של רוני, שרוני לא רצה לחסום אותם, ואפילו לא להזהיר אותם, כדי להתבכיין אחר כך שאף אחד לא איכפת ליה מיידיש, כבר נחסמו ונשמתם מניחים בבית החיים על שהם עשו משהו כנגד הציבור. ת.נ.צ.ב.ה. תודה על הסיו(ט)ם שיהיה לך לזכות השתיקה ושיאריך ימים.--יודל 15:23, 31 יאַנואַר 2008 (UTC)